Jak zadbać, by dziecko nie bało się dentysty

To, jak maluch zapamięta pierwszą wizytę u dentysty, będzie miało ogromny wpływ na jego stosunek do stomatologów także w dorosłym życiu. Zadbajmy więc o to, aby było to doświadczenie przyjemne, ciekawe, nie wywołujące strachu. Nasze dziecko raczej nie będzie po latach dokładnie pamiętać, co się działo i kto co powiedział, ale pamiętać będzie emocje. Te zostawiają trwałe wzorce i sprawiają, że nawet po upływie wielu lat odczuwamy albo satysfakcję czy poczucie bezpieczeństwa albo mniej lub bardziej irracjonalny lęk. Wiemy, jak ważne jest regularne odwiedzanie dentysty, by uniknąć poważnych problemów z zębami. Zadbajmy więc o to, aby dziecko nie wzbraniało się przed nim.

Tak naprawdę pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, kiedy jeszcze niemowlę zacznie ząbkować, a następnie warto kontrolować stan kolejnych zębów. Dentysta oceni, czy wyżynają się prawidłowo i udzieli wskazówek, jak o nie dbać, a także, kiedy przyjść na kolejne wizyty. Już od pojawiania się pierwszego zęba, a nawet czyszcząc i masując same dziąsła, powinniśmy oswajać też dziecko z higieną i wyrabiać w nim nawyk, gdy jest już w stanie szczotkować ząbki samodzielnie. Pomocna będzie pasta dla dzieci o przyjemnym smaku. Ważne jest też, że te dedykowane maluchom mają niższą zawartość floru, a więc ich połknięcie nie będzie groźne. Kiedy do dentysty na przegląd idziemy z 3-4 latkiem, świadomie odbierającym otoczenie i zdolnym zrozumieć opowiadanie o czymś, co dopiero nastąpi, powinniśmy go do tego przygotować. Opowiedzieć, że dentysta obejrzy ząbki, żeby sprawdzić, czy są zdrowe, możemy poszukać edukacyjnych książeczek czy pobawić się lalkami i pluszakami w dentystę, żeby pokazać właśnie sam taki przegląd.

Duże znaczenie ma też podejście do dzieci w gabinecie oraz przyjazne otoczenie. Często dostępne są zabawki, kolorowanki i naklejki po wizycie, ekran przy fotelu, na którym można wyświetlić bajkę. Oprócz rodziców oczywiście udział w tym, jak zapamiętana będzie pierwsza wizyta, ma stomatolog. Kielce dysponują coraz większą liczbą gabinetów (dentysta-stomatolog.com/kielce,1.html), które są przytulne i przyjazne małym pacjentom. Jeżeli zęby dziecka wymagają leczenia czy chcemy przeprowadzić fluoryzację lub inny zabieg chroniący przed próchnicą, warto opowiadać, co dentysta będzie robił i po co. Oczywiście w dostosowanej do wieku dziecka formie. W trakcie możemy odwrócić uwagę wspomnianą już bajką czy zabawką. Bardzo ważne jest też, aby nie przekładać naszych lęków na dziecko, także nieświadomie. Nie mówmy o wizycie u stomatologa jako o czymś nieprzyjemnym, szczególnie uważajmy, aby maluch nie słyszał od nas o bólu. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby pierwsza wizyta była przyjemna, jest zadbanie o to, by zęby były zdrowe. Żeby młody człowiek nie bał się w przyszłości chodzić do lekarza tej profesji, odpowiednio do niego podejść muszą i rodzice, i dentysta. Kielce mają wielu stomatologów, którzy świetnie poradzą sobie z takim zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>